Holdturnering 2018 / 2019 - Stillingen i Elitedivisionen (Landsdækkende)

Stillingen i Elitedivisionen (Landsdækkende)

# Hold K V U T EKV EKT P +/-
1 KBgK 13 7 6 0 35 17 20 9
2 Lødigt 15 7 4 4 36 24 18 6
3 Absalon 15 4 8 3 32 28 16 2
4 Langebro 14 6 4 4 29 27 16 1
5 Team Casino Munkebjerg 10 5 3 2 21 19 13 1
6 Team Casino Copenhagen Backgammon 14 6 2 6 28 28 14 0
7 Malmø BgK 13 5 4 4 26 26 14 0
8 Hatten 15 3 6 6 27 33 12 -3
9 Familien Nemesis 13 3 3 7 23 29 9 -3
10 Søernes Ølbar 13 4 3 6 22 30 11 -4
11 13. Brigade 14 2 6 6 24 32 10 -4
12 Mama Lustra 13 3 3 7 21 31 9 -5

Top score resultater

Top 10, Alle | Alle divisioner

# Spiller Rating Hold K V T +/-
1 20209 Jan Petersen 1189,24 Langebro 13 11 2 9
2 19486 IM Thomas Kristensen 1289,49 KBgK 11 10 1 9
3 3650 Robert Palumbo 1138,83 Malmø BgK 10 9 1 8
4 2402 SGM Karsten Bredahl 1188,37 Team Casino Copenhagen Backgammon 13 9 4 5
5 12652 Clement Breum 1196,06 KBgK 13 9 4 5
6 4046 IM Martin Foldager 1202,91 Lødigt 13 9 4 5
7 1096 IM Peter-Michael Valeur Bosse 1253,58 KBgK 11 8 3 5
8 416 IM Steffen Lundstrøm 1259,97 Søernes Ølbar 9 7 2 5
9 10881 IM Reza A. Jamali 1207,32 Lødigt 8 6 2 4
10 2121 Bjarke Skovgaard 1229,17 Team Casino Munkebjerg 6 5 1 4
11 2530 Finn Mølgaard 1219,67 Team Casino Munkebjerg 6 5 1 4
12 2203 Morten Lylloff 1176,22 Mama Lustra 11 7 4 3
13 4322 IM Axel Stemark 1223,20 Hatten 11 7 4 3
14 9695 SGM Thomas Myhr 1224,41 Absalon 9 6 3 3
15 4059 Thomas Tenland 1271,09 Malmø BgK 9 6 3 3
16 1976 IM Mark Lillelund Larsen 1222,35 Familien Nemesis 7 5 2 3
17 18804 IM Asger Kjeldsen 1185,74 Lødigt 5 4 1 3
18 24313 Andreas Kortegaard 1141,05 Hatten 12 7 5 2
19 6775 Lennart Kurland 1089,79 Absalon 2 2 0 2
20 15 GM Klaus Switon 1201,98 Absalon 9 5 4 1
21 4004 IM Jakob Andersen 1202,37 Absalon 9 5 4 1
22 20773 IM Hans Kristian Mathiesen 1153,20 Lødigt 9 5 4 1
23 9690 Jens Ostermann-Petersen 1183,86 Absalon 7 4 3 1
24 2840 Nicolai Skov 1232,25 Lødigt 7 4 3 1
25 7413 Jakob Rylander Holdt-Simonsen 1144,37 Team Casino Copenhagen Backgammon 5 3 2 1
26 6973 Michael Krakus 1177,03 13. Brigade 3 2 1 1
27 19170 Hallur Jon Bluhme Sævarsson 1107,26 KBgK 3 2 1 1
28 9764 Steen Haff 1149,50 Langebro 1 1 0 1
29 8543 Bjarne Tholstrup Svendsen 1206,33 13. Brigade 14 7 7 0
30 6791 Benjamin Lund 1181,81 Team Casino Copenhagen Backgammon 12 6 6 0
31 1700 Steen Ørnvig 1094,04 13. Brigade 12 6 6 0
32 19545 Patrick Toxværd 1151,59 Langebro 12 6 6 0
33 5555 Thomas Kokholm 1245,90 Familien Nemesis 10 5 5 0
34 6472 IM Taus Bøytler 1146,77 Familien Nemesis 10 5 5 0
35 6159 Flemming Storgaard 1202,10 Hatten 10 5 5 0
36 22776 IM Pia Jeppesen 1168,98 Absalon 8 4 4 0
37 2174 IM Mads Peter Andersen 1216,45 KBgK 8 4 4 0
38 9 IM Christian Munk-Christensen 1242,47 Team Casino Munkebjerg 8 4 4 0
39 6008 Jonas Enemark 1111,02 Hatten 6 3 3 0
40 10945 Brian Klindrup 1104,71 Team Casino Munkebjerg 6 3 3 0
41 7112 Thorbjørn Schiønning 1191,85 Familien Nemesis 2 1 1 0
42 14227 IM Rasmus Hansen 1317,52 Lødigt 2 1 1 0
43 2535 Peter Kortegaard 1023,74 Søernes Ølbar 2 1 1 0
44 18879 GM Lars Trabolt 1170,10 Team Casino Munkebjerg 2 1 1 0
45 2325 Jess Danielsen 1151,26 Team Casino Copenhagen Backgammon 11 5 6 -1
46 2872 Jakob Jørgensen 1114,64 Mama Lustra 11 5 6 -1
47 2111 IM Peter Friberg 1261,23 Lødigt 11 5 6 -1
48 3639 IM Aron Tendler 1188,87 Malmø BgK 11 5 6 -1
49 21030 Thomas Niebling 1200,70 Absalon 9 4 5 -1
50 7 SGM Steen Grønbech 1205,18 Team Casino Copenhagen Backgammon 9 4 5 -1
51 2877 GM Andreas Christian Olsen 1221,30 Langebro 9 4 5 -1
52 8310 Jesper Meisner 1204,40 Familien Nemesis 7 3 4 -1
53 4175 Andreas Becher 1148,99 Familien Nemesis 5 2 3 -1
54 13484 Anni Bech Nielsen 1013,98 Langebro 5 2 3 -1
55 5343 Theis Rasmussen 1167,34 KBgK 5 2 3 -1
56 4444 Morten Jacobsen 1180,60 Lødigt 5 2 3 -1
57 8300 Casper Brandenborg 1146,85 Team Casino Copenhagen Backgammon 3 1 2 -1
58 10028 Tanja Lewis 1156,13 Mama Lustra 3 1 2 -1
59 82 Allan Juul Stage 1106,05 13. Brigade 3 1 2 -1
60 2653 Claus Berggreen 1103,47 13. Brigade 3 1 2 -1
61 3775 Anders Jensen 1111,30 Søernes Ølbar 3 1 2 -1
62 8860 IM Torben Hasseriis 1206,94 Team Casino Munkebjerg 3 1 2 -1
63 3644 Joachim Lindgren 1126,50 Malmø BgK 3 1 2 -1
64 1078 GM Michael Larsen 1290,17 Team Casino Copenhagen Backgammon 1 0 1 -1
65 1122 Claes Norreen 1071,60 Team Casino Copenhagen Backgammon 1 0 1 -1
66 16194 Torben Krogh 1101,85 Team Casino Copenhagen Backgammon 1 0 1 -1
67 441 Rune Færevåg 1038,31 Langebro 1 0 1 -1
68 8016 Clement Lessel 1141,31 Søernes Ølbar 12 5 7 -2
69 11942 Christian Sønder Jensen 1148,70 Mama Lustra 8 3 5 -2
70 279 Gitte Dalgaard 1164,09 13. Brigade 8 3 5 -2
71 2179 IM Peter Toftsø 1128,16 Mama Lustra 6 2 4 -2
72 9545 Karina Langhoff de Thurah 1073,24 Langebro 6 2 4 -2
73 27 Flemming Secher Nielsen 1042,92 13. Brigade 4 1 3 -2
74 3620 Henrik Christensen 985,79 Søernes Ølbar 4 1 3 -2
75 9897 Kim Lethan 1163,82 Hatten 2 0 2 -2
76 10223 Henrik Veje 1108,57 Team Casino Munkebjerg 2 0 2 -2
77 7408 Martin Jensen 1158,67 Søernes Ølbar 13 5 8 -3
78 9515 Bernhard Nordentoft 1098,32 Mama Lustra 9 3 6 -3
79 6204 Jens Quirin Hansen 1082,31 13. Brigade 9 3 6 -3
80 3999 Jan Bendesen 1082,93 Langebro 9 3 6 -3
81 13773 Vladimir Stokic 1140,89 Absalon 7 2 5 -3
82 6152 Nikolai Nilsen 1170,65 Hatten 7 2 5 -3
83 2614 GM Morten Johansen 1172,71 Team Casino Munkebjerg 7 2 5 -3
84 2709 IM Peter Hallberg 1080,85 Familien Nemesis 3 0 3 -3
85 1509 IM Mårten Howe 1160,01 Malmø BgK 10 3 7 -4
86 1162 IM Khosrow Jafehvand 1201,50 Familien Nemesis 8 2 6 -4
87 9961 Ann Maibritt Ehlers 1056,92 Mama Lustra 4 0 4 -4
88 8243 Brian Holst Larsen 1085,98 Søernes Ølbar 9 2 7 -5
89 3948 Fredrik Carlsson 1164,15 Malmø BgK 9 2 7 -5
90 3987 Mogens Dreier 1085,95 Hatten 12 3 9 -6