Holdturnering 2018 / 2019 - Stillingen i Elitedivisionen (Landsdækkende)

Stillingen i Elitedivisionen (Landsdækkende)

# Hold K V U T EKV EKT P +/-
1 KBgK 25 10 12 3 59 41 32 9
2 Lødigt 25 11 8 6 58 42 30 8
3 Malmö Backgammonklubb 25 12 7 6 55 45 31 5
4 Team Casino Munkebjerg 25 10 10 5 54 46 30 4
5 Langebro 22 8 9 5 47 41 25 3
6 Absalon 22 7 10 5 45 43 24 1
7 Team Casino Copenhagen 22 7 6 9 42 46 20 -2
8 Familien Nemesis 22 6 7 9 42 46 19 -2
9 13. Brigade 22 4 9 9 39 49 17 -5
10 Søernes Ølbar 22 4 10 8 38 50 18 -6
11 Hatten 22 4 9 9 38 50 17 -6
12 Mama Lustra 22 4 5 13 35 53 13 -9

Top score resultater

Top 10, Alle | Alle divisioner

# Spiller Rating Hold K V T +/-
1 20209 Jan Petersen 1228,99 Langebro 21 18 3 15
2 3650 Robert Palumbo 1190,36 Malmö Backgammonklubb 20 16 4 12
3 19486 GM Thomas Kristensen 1301,05 KBgK 21 16 5 11
4 1976 IM Mark Lillelund Larsen 1199,67 Familien Nemesis 11 9 2 7
5 4059 IM Thomas Tenland 1290,82 Malmö Backgammonklubb 18 12 6 6
6 18879 GM Lars Trabolt 1241,34 Team Casino Munkebjerg 12 9 3 6
7 4046 IM Martin Foldager 1215,83 Lødigt 21 13 8 5
8 19545 IM Patrick Toxværd 1187,75 Langebro 19 12 7 5
2402 SGM Karsten Bredahl 1203,13 Team Casino Copenhagen 19 12 7 5
10 416 IM Steffen Lundstrøm 1262,08 Søernes Ølbar 17 11 6 5
11 9695 SGM Thomas Myhr 1256,78 Absalon 13 9 4 5
12 18804 IM Asger Kjeldsen 1202,87 Lødigt 11 8 3 5
13 19170 IM Hallur Jon Bluhme Sævarsson 1148,66 KBgK 7 6 1 5
14 9 GM Christian Munk-Christensen 1271,24 Team Casino Munkebjerg 20 12 8 4
15 4322 IM Axel Stemark 1260,30 Hatten 16 10 6 4
16 10881 IM Reza Jamali 1202,22 Lødigt 12 8 4 4
17 1096 IM Peter-Michael Valeur Bosse 1243,03 KBgK 21 12 9 3
18 7413 Jakob Rylander Holdt-Simonsen 1162,24 Team Casino Copenhagen 7 5 2 3
19 2530 Finn Mølgaard 1188,92 Team Casino Munkebjerg 10 6 4 2
20 10223 Henrik Veje 1162,91 Team Casino Munkebjerg 8 5 3 2
21 7112 Thorbjørn Schiønning 1209,99 Familien Nemesis 4 3 1 2
22 6775 Lennart Kurland 1085,46 Absalon 2 2 0 2
23 12652 Clement Breum 1168,08 KBgK 23 12 11 1
24 5555 IM Thomas Kokholm 1218,07 Familien Nemesis 17 9 8 1
6472 IM Taus Bøytler 1128,96 Familien Nemesis 17 9 8 1
3639 IM Aron Tendler 1202,62 Malmö Backgammonklubb 17 9 8 1
27 20773 IM Hans Kristian Mathiesen 1141,97 Lødigt 15 8 7 1
2121 Bjarke Skovgaard 1250,34 Team Casino Munkebjerg 15 8 7 1
29 6159 Flemming Storgaard 1204,95 Hatten 13 7 6 1
15 GM Klaus Switon 1170,51 Absalon 13 7 6 1
4004 IM Jakob Andersen 1205,04 Absalon 13 7 6 1
32 2840 IM Nicolai Skov 1243,96 Lødigt 11 6 5 1
33 4444 Morten Jacobsen 1196,92 Lødigt 9 5 4 1
6973 Michael Krakus 1166,83 13. Brigade 9 5 4 1
35 2653 Claus Berggreen 1124,23 13. Brigade 7 4 3 1
36 2070 Henrik Vejlø 1143,77 KBgK 1 1 0 1
9764 Steen Haff 1130,96 Langebro 1 1 0 1
1339 IM Lasse Hjorth Madsen 1242,37 Team Casino Copenhagen 1 1 0 1
39 2872 Jakob Jørgensen 1100,52 Mama Lustra 18 9 9 0
1700 Steen Ørnvig 1128,94 13. Brigade 18 9 9 0
41 2111 GM Peter Friberg 1237,40 Lødigt 16 8 8 0
42 22776 IM Pia Jeppesen 1175,43 Absalon 14 7 7 0
43 6008 Jonas Enemark 1111,64 Hatten 10 5 5 0
44 8300 Casper Brandenborg 1155,50 Team Casino Copenhagen 6 3 3 0
45 2535 Peter Kortegaard 1023,74 Søernes Ølbar 2 1 1 0
1683 Tue Rasmussen 1082,65 KBgK 2 1 1 0
1122 Claes Norreen 1080,27 Team Casino Copenhagen 2 1 1 0
48 7408 IM Martin Jensen 1141,87 Søernes Ølbar 23 11 12 -1
49 8543 Bjarne Tholstrup Svendsen 1194,54 13. Brigade 21 10 11 -1
50 3948 IM Fredrik Carlsson 1188,69 Malmö Backgammonklubb 17 8 9 -1
2174 GM Mads Peter Andersen 1194,80 KBgK 17 8 9 -1
6791 IM Benjamin Lund 1198,88 Team Casino Copenhagen 17 8 9 -1
53 2203 Morten Lylloff 1144,76 Mama Lustra 15 7 8 -1
54 9690 IM Jens Ostermann-Petersen 1157,58 Absalon 11 5 6 -1
55 4175 Andreas Becher 1177,35 Familien Nemesis 9 4 5 -1
8860 IM Torben Hasseriis 1202,65 Team Casino Munkebjerg 9 4 5 -1
57 5343 Theis Rasmussen 1166,84 KBgK 7 3 4 -1
58 14227 GM Rasmus Hansen 1294,37 Lødigt 5 2 3 -1
59 82 Allan Juul Stage 1116,97 13. Brigade 3 1 2 -1
441 Rune Færevåg 1057,55 Langebro 3 1 2 -1
61 1078 SGM Michael Larsen 1313,86 Team Casino Copenhagen 1 0 1 -1
16194 Torben Krogh 1088,24 Team Casino Copenhagen 1 0 1 -1
63 24313 Andreas Kortegaard 1097,85 Hatten 18 8 10 -2
64 2179 IM Peter Toftsø 1134,86 Mama Lustra 14 6 8 -2
65 10945 Brian Klindrup 1105,08 Team Casino Munkebjerg 12 5 7 -2
66 9961 Ann Maibritt Ehlers 1092,58 Mama Lustra 10 4 6 -2
13773 Vladimir Stokic 1134,76 Absalon 10 4 6 -2
68 3644 Joachim Lindgren 1119,66 Malmö Backgammonklubb 8 3 5 -2
3775 Anders Jensen 1108,17 Søernes Ølbar 8 3 5 -2
9545 Karina Langhoff de Thurah 1046,81 Langebro 8 3 5 -2
71 9897 Kim Lethan 1163,82 Hatten 2 0 2 -2
72 8016 Clement Lessel 1140,92 Søernes Ølbar 19 8 11 -3
73 279 Gitte Dalgaard 1129,44 13. Brigade 13 5 8 -3
74 8310 Jesper Meisner 1195,14 Familien Nemesis 11 4 7 -3
75 10028 Tanja Lewis 1158,80 Mama Lustra 7 2 5 -3
27 Flemming Secher Nielsen 1065,94 13. Brigade 7 2 5 -3
13484 Anni Bech Nielsen 1002,36 Langebro 7 2 5 -3
78 2709 IM Peter Hallberg 1071,26 Familien Nemesis 5 1 4 -3
79 2325 IM Jess Danielsen 1139,86 Team Casino Copenhagen 18 7 11 -4
80 2614 GM Morten Johansen 1165,63 Team Casino Munkebjerg 14 5 9 -4
3999 Jan Bendesen 1075,84 Langebro 14 5 9 -4
82 9515 Bernhard Nordentoft 1094,55 Mama Lustra 12 4 8 -4
21030 Thomas Niebling 1171,91 Absalon 12 4 8 -4
84 6152 Nikolai Nilsen 1168,15 Hatten 10 3 7 -4
6204 Jens Quirin Hansen 1076,43 13. Brigade 10 3 7 -4
86 3620 Henrik Christensen 975,08 Søernes Ølbar 6 1 5 -4
87 8243 Brian Holst Larsen 1096,13 Søernes Ølbar 17 6 11 -5
88 2877 GM Andreas Olsen 1182,72 Langebro 15 5 10 -5
89 1509 IM Mårten Howe 1145,50 Malmö Backgammonklubb 20 7 13 -6
90 7 SGM Steen Grønbech 1190,60 Team Casino Copenhagen 16 5 11 -6
91 11942 Christian Sønder Jensen 1118,29 Mama Lustra 12 3 9 -6
92 1162 IM Khosrow Jafehvand 1205,33 Familien Nemesis 14 3 11 -8
93 3987 Mogens Dreier 1089,66 Hatten 19 5 14 -9